Wszystko o akumulatorkach i ładowaniu

Jakie akumulatorki i jaką ładowarkę wybrać?
Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na dwa pytania: jaki sprzęt ma być zasilany kupowanymi akumulatorkami.

Pytanie pierwsze sprowadza się zasadniczo do rozważenia kwestii poboru prądu. Akumulatorki wysokiej pojemności osiągają w najlepszym wypadku ok. 2700 mAh - czyli ok. 35% więcej niż akumulatorki nowej generacji (nieużywane nie tracą pojemności) - Panasonic Eneloop. Jeżeli weźmiemy pod uwagę że nowoczesne akumulatorki 2700 mAh mogą tracić nawet do 2% ładunku dziennie to już po 2-3 tyg. eneloop zyskuje przewagę. W sytuacji gdy aparatu, latarki itp. używamy sporadycznie, eneloopy okażą się znacznie mocniejsze.

Dodatkowo eneloopy znoszą nawet do 2100 cykli ładowania/rozładowania - nowoczesne akumulatorki 2700 mAh wytrzymają w najlepszym przypadku ok. 500 cykli. W zależności od zastosowania należy dokonać wyboru: jeżeli akumulatorki muszą oddawać bardzo dużo prądu (np. profesjonalne lampy błyskowe) - wybieramy standardowe firmowe akumulatorki R6/AA (2500 mAh, 2700 mAh) lub R03/AAA (1000 mAh dla R03/AAA), w innych przypadkach lepszym wyborem okazuje się Panasonic Eneloop.

O ile rozpiętość cenowa w zakresie akumulatorków nie jest aż tak duża (a zatem i najważniejszy często przy wyborze czynnik kosztów nie gra tu aż takiej roli), o tyle ładowarki mogą róznić się cenowo w znacznie większym zakresie. Która wybrać? Przede wszystkim pamiętajmy o tym, żeby była ona w stanie naładować zakupione przez nas akumulatorki! Miejmy na uwadze, że:  

- w przypadku akumulatorków Ni-Cd musimy upewnić się, że producent przewidział możliwość ładowania w niej tego typu (uważanych ogólnie za przestarzałe) akumulatorków (przy czym należy zauważyć, że mimo tej ogólnie uznanej "przestarzałości", akumulatorki Ni-Cd wcale nie różnią się aż tak bardzo na niekorzyść w stosunku do swoich następców - Ni-MH. Jednym z mankamentów akumulatorków Ni-Cd jest ich bardziej niekorzystny wpływ na środowisko aniżeli w przypadku akumulatorków NI-MH. Z tego powodu akumulatorki Ni-Cd są wycofywane że sprzedaży.)

- w przypadku akumulatorków Ni-MH pamiętać musimy o tym, żeby nie kupić ładowarki przestarzałej, sterowanej zegarowo, przystosowanej do ładowania starszych typów akumulatorków Ni-Cd - która po prostu nie naładuje bardzo pojemnych akumulatorków Ni-MH w pełni

Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę ładowarki (a zatem i jej wybór) jest wykorzystany w niej mechanizm sterujący ładowaniem. Zasadniczo na rynku spotykane są w tej chwili dwa rodzaje ładowarek:

ładowarki sterowane zegarowo - jakiś czas temu był to jedyny dostępny rodzaj ładowarek; po określonym czasie ładowania (przewidzianym przez producenta) po prostu odłączają prąd lub przełączają się w tryb ładowania podtrzymującego; taki cykl ładowania nie gwarantuje wykorzystania pełnej pojemności najnowszych typów akumulatorków.

ładowarki "procesorowe" - przebiegiem ładowania steruje tutaj procesor, odpowiednio dostosowujący prąd ładowania tak, aby ani nie przeładować, ani nie naładować tylko częściowo umieszczonych w ładowarce akumulatorków; procesor procesorowi nierówny, tak więc i poprawność wyników jego działania różni się znacznie w zależności od modelu ładowarki. Ogólnie, ładowarki procesorowe są od 3 do 5 razy droższe w stosunku do ładowarek sterowanych zegarowo. Ich podstawową zaletą jest jednak fakt, że najczęściej są znacznie szybsze od modeli sterowanych zegarem - oferując czasy ładowania zestawu akumulatorków nawet rzędu 1 godziny.

ładowarki profesjonalne - ładowarki profesjonalne to ładowarki procesorowe posiadające szereg dodatkowych, bardzo przydatnych funkcji: w pełni niezależne kanały ładowania, dzięki czemu w jedym momencie można ładować, rozładowywać, testować (sprawdzanie pojemności) lub odświerzać (formatować) ogniwa różnych rozmiarów oraz o różnej pojemności. Przykłady ładowarek profesjonalnych: everActive NC-1000 Plus, BC-700, BC-1000.

ładowarki uniwersalne - pozwalają na ładowanie akumulatorków o różnych wielkość (R6/AA, R03/AAA, R14/C, R20/D, 6F22/9V). Wśród ładowarek uniwersalnych mozemy spotkać ładowarki procesorowe (np. Energizer Universal, Camelion CM-3298) oraz ładowarki zegarowe. Można jeszcze wspomnieć o ładowarkach dedykowanych dla konkretnych rozmiarów akumulatorków np. 6F22/9V (6288).

Jak działają ładowarki?
Najogólniej, aktualnie dostępne na rynku ładowarki podzielić możemy na sterowane zegarowo (tańsze, starszego typu) i sterowane "procesorem" (układem elektronicznym kontrolującym prąd i czas ładowania - jest to względnie nowy typ ładowarek). Poniżej, w miarę opisywania sposobów ładowania, zajmiemy się także tym, jak działają i czym różnią się te dwa typy ładowarek. Jeżeli nie wiesz jeszcze jak działają baterie i akumulatorki i/lub nie jesteś obeznany z terminologią ich dotyczącą, prawdopodobnie dobrze zrobisz zapoznając się w tym momencie z artykułem "jak działa bateria?" oraz "słowniczkiem terminologii związanej z bateriami".

podstawowe wiadomości o ładowaniu
W przeciwieństwie do akumulatorów samochodowych, które ładuje się stałym napięciem, akumulatorki Ni-Cd i Ni-MH ładuje się stałym prądem. Najprostszą metodą ładowania jest po prostu podłączenie ładowanego ogniwa do źródła prądu o natężeniu C/10 na ok. 12-15h. C oznacza tu pojemność akumulatorka (liczoną w miliamperogodzinach - mAh) - przypomnijmy, że akumulatorek o pojemności 1000 mAh (czyli jednej Ah - amperogodziny) to taki, który jest w stanie dostarczać prądu o natężeniu 1A przez godzinę (lub prądu o natężeniu 2A przez pół godziny, 500 mA przez dwie godziny, itd.) A zatem całkowicie rozładowany akumulatorek o pojemności 2000mAh należałoby, zgodnie z tą metodą, ładować przez 15 godzin prądem o natężeniu 200 mA.

W tej metodzie prąd ładowania jest (a przynajmniej był, w starszych, mniej pojemnych typach akumulatorków) na tyle niewielki, że nie grozi drastycznymi skutkami ubocznymi w przypadku zbyt długiego przetrzymania akumulatorka w ładowarce (akumulatorek nie przegrzewa się nadmiernie). Prostota metody - jak również schematu pozwalającego zbudować wykorzystującą ją ładowarkę - sprawiła, że tak właśnie działa większość ładowarek sterowanych zegarem. Aplikują one po prostu stały prąd przez czas o określonej długości, po czym prąd odłączają (lub przełączają się w tryb ładowania podtrzymującego, bardzo niewielkim prądem, mającego na celu zapobieżenie samorozładowaniu się akumulatorka). Ponieważ czas i prąd ładowania są tutaj zazwyczaj ustalone "na sztywno", taka metoda oznacza, że nowsze akumulatorki (o większych pojemnościach) nie zostaną naładowane do pełna. Rzecz jasna, zapobiec temu można po prostu wyjmując je z ładowarki i umieszczając je w niej ponownie (należy jednak pamiętać o tym, że przeładowanie akumulatorków wpływa negatywnie na jakość ich pracy - dotyczy to zwłaszcza akumulatorków niklowo-wodorkowych!).

kiedy odłączyć prąd?
Opisana powyżej metoda nieźle sprawdzała się w czasach, kiedy wszystkie akumulatorki miały mniej więcej tą samą, niewielką pojemność. Obecnie, wraz z żywiołowym rozwojem wszelkiego rodzaju sprzętu przenośnego, powstają również coraz bardziej pojemne akumulatorki - które, ładowane w sposób tradycyjny, po prostu nie wykorzystywałyby całej swojej pojemności. Aby zaradzić temu problemowi (oraz, jak zobaczymy, przy okazji przyspieszyć proces ładowania bez ujemnych skutków dla żywotności akumulatorków) wynalezione zostały ładowarki procesorowe.

Podstawowym pytaniem na które "odpowiedzieć" musi sobie ładowarka jest - "kiedy akumulatorek jest już w pełni naładowany?" Niestety, uzyskanie odpowiedzi wcale nie jest proste. Jak widzieliśmy, zastosować można tutaj metodę "na oko" - akumulatorek ma mniej więcej taką pojemność, jeżeli będziemy go ładować przez mniej więcej taki czas, nie powinien się za bardzo przeładować. O problemach tej metody już pisałem. Rozważmy inne możliwości - na początek, przyjrzyjmy się zmianom napięcia pojedynczego ładowanego ogniwa w trakcie procesu ładowania (wykres poniżej).
Ładowanie Akumulatorków

Ładowanie Akumulatorków

Widzimy, że napięcie na ładowanym akumulatorku wcale nie zależy liniowo od poziomu jego naładowania (na marginesie - sprawia to poważne problemy kiedy np. chcemy dowiedzieć się, jak bardzo rozładowany jest nasz akumulatorek - napięcie dla 10% pojemności jest omalże identyczne z tym dla 60%). Na szczęście jednak, pod koniec ładowania napięcie zaczyna dość gwałtownie wzrastać (wzrost ten jest jednak znacznie mniejszy w przypadku akumulatorków Ni-MH) - aby łagodnie opaść w momencie kiedy akumulatorek zostanie w pełni naładowany. A zatem, aby stwierdzić kiedy przestać ładować akumulatorek (albo lepiej - kiedy przełączyć się na ładowanie potrzymujące) "wystarczy" monitorować napięcie na ładowanym ogniwie - i odłączyć prąd w momencie kiedy zacznie ono spadać. Rozwiązanie wydaje się idealne! Niestety, jest jedna problem - spadek napięcia nie jest zbyt duży - wynosi tylko ok. 10mV dla ogniwa Ni-Cd, i ok. 2mV dla ogniwa Ni-MH. Zmierzenie tak niewielkiej różnicy napięć (dodatkowo o niepewnej wielkości - weźmy pod uwagę różne konstrukcje akumulatorków, ich historię eksploatacji, zakłócenia zewnętrzne) nie jest zadaniem łatwym - do tego potrzebny jest właśnie ów "procesor" w ładowarkach procesorowych!

Oczywiście, trudno wierzyć takiemu niepewnemu pomiarowi jako jedynemu źródłu wiedzy o tym, kiedy zakończyć ładowanie. Dlatego też producenci ładowarek przyjrzeli się również charakterystyce temperaturowej ogniwa w trakcie procesu ładowania (patrz wykres poniżej).
Ładowanie Akumulatorków

Ładowanie Akumulatorków

Widzimy, że wraz z postępami ładowania, wzrasta również temperatura ładowanego ogniwa - a w dodatku, wykreślona charakterystyka jest już nieco bardziej liniowa niż ta z którą mieliśmy do czynienia w przypadku napięcia. Tą też właśnie charakterystyką wspomagają się w wyznaczaniu momentu zakończenia ładowania lepsze ładowarki procesorowe - odcinać prąd można zresztą zarówno na podstawie wzrostu wartości temperatury powyżej określonego progu, jak i w momencie przekroczenia przez pochodną temperatury (prędkość jej wzrostu, mierzoną w stopniach Celsjusza na jednostkę czasu) określonej granicy. I oczywiście, nigdy nie należy zapominać również o starym dobrym mechaniźmie zegarowym "na wszelki wypadek" - odłączającym prąd ładowania gdyby przeciągało się ono zbyt mocno w czasie.

jak ładować szybciej?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta - ładować większym prądem! Niestety, szybko przekonamy się, że nawet przy prądach rzędu C/3 nasze ogniwa nagrzewają się bardzo szybko do wysokich temperatur - co w skrajnych przypadkach grozić może nawet wybuchem akumulatorka/jego rozszczelnieniem. Znów w sukurs przychodzą nam procesory umieszczane w ładowarkach - powierzyć im możemy kontrolę prądu ładowania tak, aby trwało ono szybciej - nie niszcząc przy tym naszych akumulatorków. Poniżej przedstawiamy przykładowy przebieg procesu ładowania w szybkiej ładowarce procesorowej:

- szybkie rozładowanie akumulatorka - gwarantuje to, że ładowanie zawsze zaczynamy w tych samych warunkach - od całkowicie rozładowanych ogniw; ma to niestety taką wadę, że skraca nieco żywotność akumulatorków (rozładowanie jest równoznaczne przecież z normalnym użytkowaniem akumulatorka) jeżeli mamy zwyczaj umieszczać je w ładowarce kiedy nie są jeszcze w pełni rozładowane; dodatkowo uniemożliwia to "doładowywanie" nie w pełni rozładowanych akumulatorków

- ładowanie prądem 1C - oczywiście akumulatorek ładowany jest 10-krotnie szybciej niż standardowo, jednakże bardzo szybko się nagrzewa - ta faza ładowania kończy się natychmiast kiedy prędkość wzrostu temperatury ogniwa przekroczy 1 stopień Celsjusza/minutę

- ładowanie prądem C/10 - kończy się w momencie zanotowania spadku napięcia na akumulatorku (dodatkowymi kryteriami mogą być również wzrost temperatury, i z pewnością czas ładowania)

- ładowanie podtrzymujące prądem C/300 - kończące się dopiero w momencie wyjęcia akumulatorka z ładowarki - ma na celu utrzymanie go w stanie permanentnego pełnego naładowania (należy pamiętać, że np. pozostawione "na półce" akumulatorki Ni-MH potrafią tracić do 3% ładunku dziennie - oznacza to, że rozładowują się całkowicie w ciągu miesiąca!)

Ta witryna korzysta z plików cookie. W ustawieniach swojej przeglądarki internetowej możesz w każdym momencie wyłączyć ten mechanizm. W celu uzyskania dodatkowych informacji na ten temat zobacz informacje o cookies.
OK, zamykam