Akumulatorki Ni-MH

anoda: stop metali ziem rzadkich lub niklu z wieloma innymi metalami
katoda: wodoronadtlenek niklu
elektrolit: wodorotlenek potasu
zastosowania: telefony komórkowe, kamery video, oświetlenie awaryjne, elektronarzędzia, laptopy, urządzenia przenośne o dużym poborze prądu

Ten typ akumulatorka długo nie wchodził do produkcji masowej - mimo, iż wodór bardzo dobrze nadaje się na anodę, konstrukcja wykorzystujących to ogniw wymaga absolutnej szczelności i wysokiego ciśnienia we wnętrzu ogniwa. Dopiero pod koniec lat 60' XX wieku odkryto, że stopy niektórych metali mogą "przechowywać" atomy wodoru, które w ten sposób mogłyby brać udział w odwracalnych reakcjach chemicznych. W nowoczesnych akumulatorkach Ni-MH anody zbudowane są ze stopu wielu metali, takich jak np. wanad, tytan, cyrkon, nikiel, chrom, kobalt i żelazo (co ciekawe, przyczyna lepszej wydajności takich egzotycznych stopów nie jest do końca jasna - ich składy ustalane są eksperymentalnie).

Poza anodą, konstrukcja akumulatorków Ni-MH nie różni się w zasadzie od konstrukcji wypartych przez nie akumulatorków Ni-Cd. Nawet napięcie (1,2V na ogniwo) jest identyczne, co sprawia, że w wielu zastosowaniach akumulatorki te można stosować zamiennie.

Akumulatorki Ni-MH są droższe od akumulatorków Ni-Cd, charakteryzują się szybszym czasem samorozładowania i krótszą żywotnością - z drugiej strony, osiągają one ok. 30% więcej pojemności, charakteryzują się także większą gęstością energii (teoretycznie 50%, praktycznie - ok. 25%).
Ofertę bogatą w akumulatorki Ni-MH posidają między innymi producenci: Sanyo, GP, Energizer, Duracell.
Ta witryna korzysta z plików cookie. W ustawieniach swojej przeglądarki internetowej możesz w każdym momencie wyłączyć ten mechanizm. W celu uzyskania dodatkowych informacji na ten temat zobacz informacje o cookies.
OK, zamykam