Akumulatorki Ni-MH Nowej Generacji

Standardowe akumulatorki Ni-MH pomimo wielu niewątpliwych zalet, w wielu dziedzinach nie znajdują zastosowania. Ich główną bolączką jest szybkie samorozładowanie - w przypadku nowoczesnych akumulatorków o bardzo dużych pojemnościach efekt ten jest szczególnie dokuczliwy. Zdarza się, że akumulatorki są w stanie same się zupełnie rozładować w ciągu kilku tygodni. Pozatym, akumulatorki słabo znoszą działanie w niskich temperaturach.
Czołowi producenci znaleźli sposób na wyeleminowanie tych uniedogodnień. Powstały nowoczesne ogniwa łączące w sobie zalety baterii alkalicznych i pojemnych akumulatorków. Ogniwa nowej generacji mogą być używane jako zamienniki zwykłych baterii (od razu gotowe do użycia) w większości urządzeń (np. piloty, budziki, radia przenośne, odtwarzacze mp3/ mp4, latarki itp.). Przykładami najnowszej generacji ogniw są akumulatorki Panasonic Eneloop, GP Recyko, Panasonic Evolta oraz Varta Ready2Use.

Technologia
Nowoczesne akumulatory Ni-MH składają się z dwóch elektrod (anody i katody), oddzielonych od siebie porowatym separatorem z tworzywa sztucznego. Wszystkie elementy ogniwa roluje się i umieszcza w metalowym pojemniku, a następnie wypełnia elektrolitem. Metalowy pojemnik zamyka się szczelnie wieczkiem.

Samorozładowywanie akumulatorów Ni-MH nastepuje z 3 powodów:
- chemiczne rozpuszczanie katody,
- naturalny rozpad anody,
- zanieczyszczenie anody.

Jak zmniejszono samowyładowywanie w ogniwach eneloop?
Chemiczne rozpuszczanie katody zmniejszono poprzez zastosowanie specjalnego stopu charakteryzującego się strukturą sieci krystalicznej (Superlattice Alloy). Zastosowanie tego stopu pozwoliło również zwiększyc pojemność akumulatora oraz zmniejszyć opór wewnętrzny, co z kolei umożliwia stosowanie wyższego pradu wyładowywania.
Dodatkową zaletą zastosowania tego stopu jest to, że do stabilizacji całego procesu można używac mniej kobaltu niż w ogniwach produkowanych starą metodą.
Anodę zabezpieczono specjalnym metalem, który spowalnia jej naturalny rozpad. Ulepszono dodatkowo elektrolit oraz separator.
Ta witryna korzysta z plików cookie. W ustawieniach swojej przeglądarki internetowej możesz w każdym momencie wyłączyć ten mechanizm. W celu uzyskania dodatkowych informacji na ten temat zobacz informacje o cookies.
OK, zamykam